A NYUSZET megalakulásától kezdve (2019. okt. 7. óta) a tagszervezetek közreműködésével, a tapasztalataik egyeztetésével folyamatosan elemzi a nyugdíjasok életkörülményeit és javaslatokat fogalmaz meg annak javítására. Ennek keretén belül kikéri az adott kérdésben a szakma legfelkészültebb, országosan is elismert szakértői véleményét. Törekszik szakmailag is megalapozott állásfoglalásai kialakítására.
Megalakulása óta szinte minden hónapban, folyamatosan fellép, szorgalmazza, sürgeti a szükséges intézkedéseket a kormányzati szervek, a miniszterelnök részéről.
- 2019 október 7-én, a 2020. január elsejei nyugdíjemelésre vonatkozóan, már az alakuló ülésen, azt igényeltük, hogy a tervezett 2,8 százalékos emelés helyett –figyelembe véve a mértékadó intézmények prognózisait is – minimum 3,2 százalékos nyugdíjemelés valósuljon meg. Ugyanakkor felvetettük, hogy az évenkénti rendszeres emelésnél (indexálásnál) a bérnövekedés is legyen számítási alap, így nem nyílna tovább elviselhetetlen mértékben a jelenlegi dolgozók és a nyugdíjasok jövedelme közötti olló. Igényeltük, hogy 2020. március végéig készüljön felmérés a korábbi nyugdíjak értékvesztéséről, és ez alapján készüljön javaslat a durva különbségek csökkentésére. Hangsúlyoztuk, hogy a kormány tekintse partnernek a mértékadó nyugdíjas érdekképviseleteket, döntései meghozatala előtt vegye figyelembe véleményüket. Egyeztetett javaslataikra érdemi válaszokat adjon.
- Novemberben, „Taigetosz időseknek” címmel kiadott állásfoglalásunkban elemeztük a nyugdíjasok helyzetét, különös tekintettel a szociális ellátásokra és az idősotthoni elhelyezésre. Azt javasoltuk, hogy a jelenlegi GDP arányos 0,3 százalék helyett, legalább az EU átlagának megfelelő 0,5 százalékot fordítson a kormány szociális és idősellátásra. Ismételten sürgettük a nyugdíjemelés módszerének és mértékének megváltoztatását, a 3 százalék feletti nyugdíjemelést és a vegyes indexálás bevezetését.
- 2020 január végi állásfoglalásunkban követeltük, hogy– az év elején jelentősen meglódult fogyasztói áremelkedés ellensúlyozására – a kormány haladéktalanul korrigálja a költségvetésben a várható inflációt 4 százalékra és a 2,8 százalékos év eleji nyugdíjemelést azonnali hatállyal emelje fel 4 százalékra.
- Február végi állásfoglalásunkban felhívtuk a figyelmet arra, hogy a nyugdíjasok alaposan megfizették a 2008/2009-es világválságból való kilábalás árát. Kifejtettük, hogy az elmúlt 11 évben a jelenlegi és a jövendő nyugdíjasok érdekeivel ellentétes intézkedéseket hoztak. Az elmúlt évek figyelemre méltó gazdasági növekedésére és a foglalkoztatottak nettó bérének jelentős emelkedésére hivatkozva szorgalmaztuk a nyugdíjak drasztikus bérekhez viszonyított lemaradásának megállítását és a korábbi és az újonnan megállapított nyugdíjak közötti indokolatlan és igazságtalan különbségek mérséklését.
- Március 10-én Juhász László meghívását elfogadva a MASZSZ székházban megbeszélést folytattunk az EMMI helyettes államtitkárral, dr. Beneda Attilával és Horváth Anikó főosztályvezetővel. Napirenden voltak a nyugdíjszakmai kérdések, a nyugdíjemelés 4 százalékra való kiegészítés igényei. (Válaszukban kifejtették, hogy az infláció mértéke legkorábban augusztus végén becsülhető meg és akkor a szükséges intézkedésekre sor kerül!) Megállapodás született a személyes megbeszélések folyamatos folytatására.
- Március 30-án „Nyílt levelet” írtunk Magyarország miniszterelnökének. Ebben felhívtuk a figyelmet a nyugdíjasok romló anyagi helyzetére és egyszeri 50 000 forintos segítséget kértünk az átlagnyugdíj összeg alatti nyugdíjban részesülők számára.
A koronavírus megjelenése, a járvány terjedése jelentősen befolyásolta a tagszervezetek és a NYUSZET tevékenységének alakulását is. Átmenetileg leállt az élet. De március végére a járvány hatására bekövetkezett nagymértékű élelmiszer áremelkedés hatásának enyhítésére levélben fordultunk a miniszterelnökhöz gyors segítséget kérve az átlagnyugdíj alatti ellátásban részesülőknek. A 150 000.- forint alatti nyugdíjasok kapjanak egyszeri ötvenezer forint segítséget. (Felvetettük azt is, hogy a 100 000.- forint alatti nyugdíjasok részére emelt összegű támogatást folyósítsanak.)
- Áprilisi felhívásunkban kérésünk megismétlése mellett egy társadalomvédelmi csomag kidolgozását, kértük a Miniszterelnöktől. Ugyanakkor ismételten az év elejei nyugdíj emelés azonnali kiegészítését 4 százalékra, azzal, hogy az év kezdetétől eltelt időszakra történjen meg a különbözet egy összegű kifizetése. Kérték a segélyezésre fordítható méltányossági keret érzékelhető emelését, valamint a jogosultsági feltételek helyzethez igazított módosítását, az ügymenet gyorsítását. A társadalmi szolidaritás jegyében sürgettük a szociális szféra dolgozói számára is egy egyszeri 500 000.- forintos juttatás kifizetését, valamint az álláskeresési támogatás folyósításának 6 hónapra emelését.
- Májusban „Közlemény” kiadására került sor a minden idők leglátványosabb és legdrágább augusztus 20-i ünnepségeknek, mint tömegrendezvénynek a megtartása ellen.
- Júniusban javaslatokat fogalmaztunk meg a 2021-es költségvetéshez, amelyek közül több módosító indítványként került a parlamenti Költségvetési Bizottság napirendjére.
- Augusztusban ”Magunk is alakítjuk sorsunkat” címmel adtunk ki felhívást a nyugdíjasokhoz a koronavírus fertőzés elkerülésére. Ajánlásokat fogalmaztunk meg kortársainknak a veszély csökkentésére. Felhívtuk a figyelmet a gyakori kézmosás, a maszkviselés és a távolságtartás fontosságára. Javaslatokat tettünk az önkormányzatok részére és elvárásokat a kormány részére az időskorúak védelme érdekében.
- Szeptemberben „Többet várnak a nyugdíjasok” címmel adtunk ki újabb közleményt. Ebben megkésettnek és kevésnek ítéltük a törvény szerint járó visszamenőleges nyugdíjemelés kiegészítést. Felhívtuk a figyelmet arra is, hogy az idős emberek jövedelmük nagyobb részét költik élelmiszerekre és a korábban 30 százalékos arány, a vírus megjelenése után tapasztaltak szerint, tovább növekedhetett. Megismételtük a kiegészítés előre hozatalának szükségét és az egyszeri 50 000.- forintos segítség igényét, legalább az átlagnyugdíj alattiak részére.
Az ezt követő időszakban a járvány első hullámának időskorúakra gyakorolt hatásaival foglalkoztunk és már a második hullám érkezésére készültünk előadásokkal és on-line tanácskozásokkal.
Ennek keretében szeptember 17-én dr. Falus Ferenc tartott on-line előadást „Mit tudunk ma a koronavírus járványról” címmel, általában a vírusokról, a járvány kialakulásáról, különösen a jelenlegi koronavírus tulajdonságairól, terjedéséről és a védekezés lehetőségeiről. Falus dr. felhívta a figyelmet a maszk használatának fontosságára, a távolságtartásra és a tömegrendezvények kerülésére.
Otóber 27-én dr. Talyigás Katalin tartott on-line előadást „Idősek helyzete a COVID 19 járvány idején” címmel.
December 8-án Rauh Edit tart on-line előadást „Az idősek egészségi állapota, ellátása címmel”.
Decemberben Nyílt levelet írtunk az Idősek Tanácsának. Ebben javasoltuk a Tanácsban annak megvitatását, hogy:
- egyszeri 50 000ft-os juttatást kapjanak a 150 ezer forint alatti ellátásban részesülő nyugdíjasok,
- a januári nyugdíjemelés legkisebb összege 5000 forint legyen,
- a szociális ágazatban dolgozók is kapják meg az egészségügyi dolgozóknak fizetendő 500 ezer forintos egyszeri juttatást.
A 2020. év folyamán
- Elkészíttettük és működtetjük a NYUSZET honlapját (www.nyuszet.hu) , valamint Facebook oldalát (www.facebook.com/nyuszet) is.
- Országosan is ismert szakemberek részvételével megalakult a NYUSZET Tanácsadő testülete. Az előbbiekben ismertetett on-line előadások létrejötte mellett a Tanácsadó Testületben megkezdődött három téma előkészítése:
- Új idősügyi stratégia kidolgozása
- Új idősügyi törvény megfogalmazása
- A nyugdíjrendszer felülvizsgálata, különös tekintettel az azonnali intézkedésekre.
Ezen három témakör koncepciójának előterjesztése még ez évben várható, a részletes kidolgozásuk a 2021-es év feladata lesz.
Juhász László
soros elnök
A NYUSZET és a média – Adunk és kapunk
A NYUSZET 2019. októberi magalakulása óta a nyugdíjas témákban megjelent közleményei és az elnök nyilatkozatai alapján is gyorsan bekerült a médiában mértékadó, megbízható és hitelesnek tartott hírforrások közé. A kommunikáció célja kettős:
- a NYUSZET üzeneteit eljuttatni a nyilvánosságon keresztül a döntéshozókhoz,
- olyan hiteles és megbízható információforrássá válni, amelyet az újságírók nyilvántartanak, és bizonyos témákhoz maguk is kikérik a szervezet szakértőinek – elnökének – a véleményét.
Ez a két cél a megalakulás óta eltelt másfél év alatt csaknem maradéktalanul teljesült:
- a szervezet erős, jól megfogalmazott üzeneteinek döntő többségét használják, leközlik a meghatározó híroldalak (Népszava, 24.hu, Index, Városi Kurír, MTI, 168 óra, Napi.hu, HVG, Mérce, Portfólió, Pénzcentrum, Azénpénzem.hu, Hírklikk, Privátbankár, stb.) rádiók – zömében a Klubrádió és az Infórádió -, s Juhász László elnök az ATV-ben is többször ismertethette, kifejthette a szervezet álláspontját,
- a NYUSZET annyira ismert – és elismert – lett mostanra, hogy jó néhány újságíró maga keresi a szervezet elnökét, hogy információt, nyilatkozatot kérjen egy adott témához. Adunk és kapunk. Információt adunk, és ezáltal ismertséget kapunk, ami jelentősen segíti a munkánkat, a véleményünk eljuttatását a döntéshozókhoz.
A NYUSZET átlagosan havonta egy közleményt kiadott, s ez alatt a kevesebb, mint másfél év alatt több tucatszor szerepelt a hírekben.
A NYUSZET sajtóközleményei 2019.október 7. és 2020 december 21. között.
2019
- Október
- 10.07.: Megalakult a NYUSZET – A nyugdíjas fórum üzent a kormánynak.
- November
- 11.25.: Nagyobb emelést és új nyugdíjrendszert…
- December
- 12.18.: A nyugdíjasoknak elegük van abból, hogy a kormány nem áll szóba velük.
2020
- Január
- 01.02.: A NYUSZET kevesli a 2,8 százalékos nyugdíjemelést.
- 01.27.: Van kiút a nyomorból – a NYUSZET javaslata.
- Február
- 02.12.: Kevesli a nyugdíjemelést a NYUSZET – a szervezet ajánlata.
- Március
- 03.10.: Sajtóközlemény arról a kötetlen beszélgetésről, amelyen a NYUSZET meghívására Beneda Attila helyettes államtitkár és Horváth Anikó főosztályvezető is részt vett.
- 03.30.: Nyílt levél a miniszterelnöknek (03.30.).
- Április
- 04.15.: Mentőcsomag – Azonnali segítséget kérnek a nyugdíjasok (04.15.).
- Május
- 05.21.: Tiltakozás az augusztusra tervezett giga tűzijáték ellen – A legnagyobb nyugdíjas szervezet is beszáll az augusztus 20-ai, „Európa legnagyobb fény- és tűzijátéka” megtartása ellen indított tiltakozó aláírásgyűjtésbe.
- Szeptember
- 09.12. Többet várnak a nyugdíjasok – A NYUSZET közleménye („A Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa (NYUSZET) felhívja a figyelmet arra, hogy megkésett és kevés a magas infláció miatt beígért visszamenőleges 1,5 százalékos nyugdíjemelés, ami a jelenleg hatályos törvény alapján jár a nyugdíjban és nyugdíjszerű ellátásban részesülő mintegy kettő millió hatszázezer embernek”).
- 09.21.: Vigyázzunk az idősekre! – tájékoztató kampány.
- Október
- 10.26.: Nyugdíjkiegészítés: a nyugdíjasok elutasítják az 1,2 százalékot – A NYUSZET szerint a kormány megkárosítja az idős embereket – 20-nál több megjelenés.
- December
- 12.14.: Nyílt levél az Idősek Tanácsának.
2020. december 22.
Németh H. Erzsébet
kommunikációs munkatár