Alig egy hete ünnepeltük az Idősek Világnapját. Ez is alkalmat teremt arra, hogy a Nyugdíjas Szervezetek Egyeztető Tanácsa leszögezze, melyek azok a legsürgetőbb teendők, melyek megvalósítása tanúságot tehetne a kormányzat valódi családtámogató szándékáról.

A 2008-as gazdasági világválság idején indokolt és érthető volt, hogy a megszorítások a nyugdíjasokat is érintették. Azóta azonban nincs válság, sőt, „Magyarország jobban teljesít”. Ebből következően

  • A kiegészítő nyugdíjemelésnél a Kormány 0,7%-kal számolt, mint amellyel a várható áremelkedés meghaladja a tervezettet, az eleve erősen alultervezett januári 2,7 %-ot. (2,7-3,4) Mivel tervezési hiba miatt a nyugdíjasok közel egy évig hiteleztek az államnak, elvárható lett volna az 1%-os kiegészítő emelés.
    Azért, hogy ne ismétlődjék meg az az elfogadhatatlan helyzet, hogy a zömében szegény nyugdíjasok hitelezik az államot, elvárjuk a kormánytól, hogy a 2020 januári, tervezett 2,8%-os emelést minimum 3,2%-ra tervezze, mert 2020-ra, a Kormányt kivéve minden mértékadó prognózis bőven 3% feletti árnövekedést jelez előre.

  • Elvárjuk, hogy a nyugdíjak évenkénti rendszeres emelésénél (indexálásánál) a bérnövekedés is legyen számítási alap. Így nem nyílna tovább elviselhetetlen mértékben a jelenlegi és a múltban dolgozók jövedelme közötti olló. Nem tűrjük tovább, hogy a múltban kemény áldozatokat hozó idős korosztályok tagjai ne részesüljenek a növekedés eredményeiből.

  • Elvárjuk a kormánytól, hogy március végéig készítsen felmérést a nyugdíjasok helyzetéről, a korábbi nyugdíjak értékvesztésének mértékéről és tegyen javaslatot a durva különbségek tompításának lehetőségére.

  • A szakmai, társadalompolitikai értékelés során készüljön javaslat a medián nyugdíj (ami 2018 januárjában 117 505 forint volt, míg az átlag 128 400 forintra rúgott) összege alatti nyugdíjak differenciált emelésére, annak menetrendjére. Ennek keretében – a vegyes indexálás bevezetéséig tartó hatállyal – vizsgálják meg a nyugdíjprémium feltételrendszerének változtatási lehetőségét is. A kormány egyszeri és főleg természetbeni juttatások helyett a nyugdíjak megfelelő emelésével tisztelje meg a nyugdíjasokat.

  • Elvárjuk, hogy a kormány tekintse partnernek a mértékadó nyugdíjas érdekképviseleteket, döntései meghozatala előtt vegye figyelembe véleményüket, egyeztetett javaslataikra érdemi válaszokat adjon.

Végül, de nem utolsósorban a NYUSZET szervezetei felkérik az érintett politikai pártokat, polgármestereket és jelölteket, hogy a nyugdíjasokat ne vonják be a kampányba, és főleg különböző, egyértelműen a választáshoz köthető eseti adományokkal ne próbálják döntésüket befolyásolni. Tiszteljék a nyugdíjasokat és ne éljenek vissza nehéz helyzetükkel. A választás után bőven lesz idő és lehetőség, hogy támogassák őket.